Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest uwrażliwienie na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z komputera i nowoczesnych technologii.

Uczniowie naszej szkoły w ciągu kolejnego tygodnia mieli okazję do podniesienia świadomości na tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Na lekcjach informatyki pogłębiali swoją wiedzę na temat różnych zagrożeń związanych z komputerami. Dowiedzieli się, w jaki sposób trzeba zabezpieczyć się przed przestępstwami w sieci oraz jakie zagrożenia płyną z Internetu. Następnie klasy IV-VII wykonały plakat tematyczny, który powiesili na gazetkach w klasie.

Przy tej okazji warto wszystkim przypomnieć podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu:

• Zawsze aktualizuj system i kluczowe oprogramowanie.
  • Korzystaj z antywirusa i dbaj o to, by jego baza była aktualna.
  • Zawsze sprawdzaj adres WWW strony, na której się logujesz.
  • Loguj się tylko z zaufanego urządzenia i w zaufanej sieci.
  • Podawaj swoje dane tylko zaufanym witrynom (i tylko gdy jest to konieczne).
  • Używaj mocnych haseł (z małymi i wielkimi literami, cyframi i znakami specjalnymi).
  • Używaj różnych haseł na różnych stronach.
  • Pamiętaj, aby się wylogować (nawet wtedy, gdy korzystasz ze swojego urządzenia).
  • Nie otwieraj załączników z niepewnych wiadomości e-mail (najlepiej od razu je usuwaj).
  • Nie pobieraj plików ze stron, których nie znasz (i tych, które wydają się podejrzane).
  • Pamiętaj, że wszystko, co wrzucasz do sieci, w niej zostaje.
  • Twórz kopie zapasowe.
  • Nie zawieraj przez Internet znajomości choćby wydawały się bardzo atrakcyjne.
  • O wszystkich wątpliwościach lub podejrzeniach dzieci powinny informować rodziców lub nauczycieli.
  • Rodzice powinni wiedzieć co robi dziecko przy komputerze, z jakich stron korzysta.
  • Ograniczajmy dzieciom czas spędzany przed komputerem również z uwagi na szkodliwy wpływ na zdrowie.