Staropolski Sarmatyzm

Przedstawienie Grupy Artystycznej
REKONSTRUKTO

27 listopada w hali sportowej naszej szkoły dla uczniów podstawówki i gimnazjalistów odbyła się żywa lekcja historii. Grupa Artystyczna REKONSTRUKTO w ciekawy i niekonwencjonalny sposób przedstawiła obyczaje epoki szlacheckiej. Pokaz pod tytułem „Staropolski sarmatyzm” rozpoczął się od wyjaśnienia kim byli i skąd przybyli Sarmaci, jakie cechy wyróżniały tę grupę. Został zaprezentowany tradycyjny strój szlachcica-Sarmaty, uzbrojenie i metody walki (pojedynki na szable, rapiery, hakownice). Uczniowie mieli możliwość osobistego zapoznania się z bogatą kolekcją broni i rekwizytów, niektórzy skorzystali nawet z krótkiej lekcji szermierki. Humorystycznym elementem pokazu był proces czarownicy, którą poddano próbie i torturze krzesła inkwizycyjnego. Pokaz historyczny wzbudził ciekawość i wywołał uśmiech zarówno małych jak i dużych widzów, a co najważniejsze bawiąc zarazem uczył historii.