Śladami przeszłości.

Projekt edukacyjny pt. ,,Śladami przeszłości z Regionalną Izbą Pamięci

w Strachocinie”.

Dnia 16.11.2012r. w naszej szkole uczennice klasy III b: Dżugan Klaudia, Graboń Marlena, Hyleńska Karolina, Kluska Klaudia, Myśliwiec Gabriela, Radwańska Sabina, Stabryła Paulina, Szałankiewicz Angelika i Woźniak Kinga sfinalizowały projekt edukacyjny pt. ,,Śladami przeszłości z Regionalną Izbą Pamięci w Strachocinie”. Projekt poświęcony był zbiorom muzeum w Strachocinie, gdzie przez wiele lat gromadzono wiejskie przedmioty codziennego użytku, będące teraz cennymi materialnymi źródłami historycznymi.


Założycielem i kustoszem Regionalnej Izby Pamięci jest pan Stanisław Piotrowski, który z powodów zdrowotnych nie mógł zaszczycić nas swoją obecnością. Przybył za to jego syn - pan Waldemar.


Prezentacja rozpoczęła się od przywitania gości. Następnie omówione zostały główne założenia projektu. Dziewczyny wyświetliły filmiki, nagrane w Izbie, w których w humorystyczny sposób pokazały, jak radzono sobie kilkanaście lat temu bez elektryczności. W drugiej części spotkania zebrani obejrzeli zdjęcia wnętrza muzeum oraz dawnych przedmiotów wraz z opisami.


Przybyli goście i nauczyciele otrzymali broszury, zawierające opisy najciekawszych eksponatów z Regionalnej Izby. Teksty zostały zredagowane w formie wierszowanej – ciekawy i niebanalny pomysł!


Prezentacja wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród wszystkich obecnych, nie tylko ze względu na bardzo bogatą i oryginalną dekorację, ale przede wszystkim na możliwość zasmakowania swojskiego chleba, upieczonego tradycyjną metodą przez babcię Marleny. Dziękujemy pani Janinie Graboń, że włączyła się w nasze przedsięwzięcie.


Po pokazie głos zabrał pan Dyrektor. Nie mogło zabraknąć również  pamiątkowego zdjęcia z panem Waldemarem Piotrowskim , któremu jeszcze raz pragniemy podziękować za pomoc, życzliwość i udostępnienie zbiorów Regionalnej Izby Pamięci, a przede wszystkim za poświęcenie oraz wytrwałość w pokazywaniu młodemu pokoleniu dorobku naszych przodków i umiłowanie „swojej małej ojczyzny”.


Koordynatorem projektu była pani Elżbieta Dobosz -  nauczyciel historii.

NA GÓRĘ