"Młody Nobel" - piknik naukowy.

23.06. 2012 w Zespole Szkół w Strachocinie odbył się PIKNIK EDUKACYJNY „MŁODY NOBEL” w ramach programu polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności „Projektor – wolontariat studencki” przy współpracy z Fundacją PGNiG im. I. Łukasiewicza i Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Jeszcze nie wybiła godzina 8 w sobotni poranek, a już na zatoczkę przed naszą szkołą zajechał autokar ze studentami, którzy przybyli by udowodnić uczniom Zespołu Szkół w Strachocinie oraz zaproszonym gościom uczniom Szkół  Podstawowych w Pakoszówce, Kostarowcach i Pisarowcach, że nauka wcale nie musi być nudna. Po krótkim powitaniu studenci energicznie zabrali się do pracy. Z przepastnych bagażników autobusu zaczęli wynosić niezliczone ilości pudeł, pudełeczek, kartonów, pojemników, garnków, plecaków, plakatów itp. Nim autokar przywiózł ostatnich uczniów szkoła  na jeden dzień została „zaczarowana” w centrum nauki

O  dziewiątej nastąpiły oficjalne powitania, a następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy – bloki tematyczne odpowiadające ich zainteresowaniom: Biologiczny + Robotyka, Biologiczno- Przyrodniczy, Techniczny + Pierwsza Pomoc, Techniczno- Biologiczny. Każda grupa dostała także wolontariusza opiekuna, który przez cały dzień prowadził ją przez świat wiedzy. I tak przed uczniami otwierały się drzwi do świata chemii, biologii, fizyki, robotyki oraz pierwszej pomocy.

Na zajęciach z pierwszej pomocy uczniowie dowiedzieli się co kryje w sobie apteczka pierwszej pomocy, co zrobić gdy jestem pierwszy na miejscu wypadku, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo jak reanimować osobę w każdym wieku, a także jak to jest …. być przypiętym do noszy i patrzeć z powierza na podłogę ..

Na fizyce dzieci miały możliwość wzięcia czynnego udziału w zajęciach, czyli praktycznie prawie wszystkie doświadczenia przeprowadzane były z ich udziałem. Dowiedziały się, że elektryczność czai się wszędzie …także w coca coli, czy cytrynie….

Po zajęciach z robotyki niejeden uczeń zaczął  marzyć o skonstruowaniu i zaprogramowaniu własnego robota i z sentymentem przypomniał sobie o zapomnianych klockach lego podziwiając robota gitarę, czy robota samochód.

Na chemii prezentowane były efektowne  doświadczenia z użyciem specyficznych odczynników chemicznych oraz gazów: CO2, Helu, azotu. Uczniowie jak zaczarowani wpatrywali się w zmieniające kolory zlewki  i probówki, przypominali sobie swoją wiedzę o kwasach  zasadach i solach, zmieniali głos po helu, obserwowali wybuch mini wulkanu

Wielu wrażeń dostarczyły także zajęcia z biologii. Młodzi naukowcy dowiedzieli się jak to jest że mięsień się kurczy, czy możemy bezgranicznie wierzyć zmysłom, czy wszędzie czujemy tak samo, jak odczuwamy ciepło i zimno, jak są ze sobą powiązane zmysł wzroku i równowagi, czy to możliwe, że podczas ruchu ręka się wydłuża oraz dlaczego palca serdecznego nie można podnieść ze stołu jeśli środkowy jest zgięty.

 

To był naprawdę dzień pełen wrażeń zakończony wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

 

Wyrażamy wdzięczność Fundacji PGNiG im. I. Łuksiewicza dzięki, której piknik naukowy "Młody Nobel" mógł być zrealizowany w naszej szkole.

 

Dyrektor Zespołu Szkół w Strachocinie składa serdeczne podziękowania Tygodnikowi Sanockiemu i portalowi i-sanok, za umieszczenie na swoich łamach informacji o pikniku edukacyjnym, dzięki czemu gościliśmy w murach naszej szkoły nie tylko uczniów zachęconych przez nauczycieli ale także i zainteresowane nauką dzieci z okolicznych miejscowości przyprowadzone przez dziadków i rodziców.

  Dziękuje również za pomoc w sprawnej organizacji pikniku wszystkim pracownikom Zespołu Szkół w Strachocinie

NA GÓRĘ