Szkoła pamięta

Jak co roku uczniowie naszej szkoły oraz grupy przedszkolne przyłączyły się edycji projektu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”

Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

W ostatni październikowy tydzień społeczność szkolna – uczniowie i przedszkolaki, pod opieką państwa nauczycieli odwiedzali cmentarz parafialny, by uporządkować zapomniane groby, odmówić modlitwę i zapalić znicze na mogiłach wszystkich związanych z nasza  szkołą. Uczniowie odwiedzili również „Bobolówkę”, gdzie przy pomniku, wybudowanym okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, chwilą ciszy i modlitwą uczcili pamięć poległych. Monument bowiem zawiera urny z ziemią z pól bitewnych m.in. z czasów I wojny światowej.

Najstarsza klasa zapaliła również znicze przy tablicy pamiątkowej, ustanowionej 3 września 1995 na fasadzie frontowej Kościoła parafialnego w Strachocinie, honorującej pochodzących ze wsi poległych i zamordowanych w latach 1914-1945.

Pamiętaliśmy również o bohaterach, którzy oddali swe życie za naszą ojczyznę. Przy czterech dębach katyńskich, posadzonych przed szkołą, zapłonęły znicze. Niech nasza modlitwa i ta skromna zapalona świeczka – będzie podziękowaniem za Niepodległą.