NIEPODLEGŁA

Uwierz Polsko! 

Naszej wiary nie zabraknie nam.

10 listopada w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Strachocinie świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza Andrzej Cecuła przywitał gości: pana posła Piotra Uruskiego, panią Annę Hałas Wójt Gminy Sanok, księdza prałata Józefa Niżnika,  pana Mieczysława Kaweckiego Członka Rady Nadzorczej PGNiG, pana Pawła Wdowiaka Zastępcę Wójta Gminy Sanok,  panią Krystynę Kafara dyrektora Gminnego ośrodka Kultury w Sanoku panią Jadwigę Skiba Sołtysa wsi Strachocina, Rafała Cecułę Radnego Gminy Sanok, pana Janusza Cecułę Radnego Rady Powiatu oraz rodziców, uczniów, nauczycieli i mieszkańców Strachociny.

Po krótkim wstępie nt. Polski jako Ojczyzny głos zabrała pani Wójt Anna Hałas, która między innymi przekazała szkole flagę Polski od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Uczniowie młodsi zaśpiewali piosenkę pod tytułem „Każde polskie dziecko”, a pierwszaki wykonały układ choreograficzny do piosenki Polska.

Kolejny punkt to inscenizacja „Droga do niepodległości”. Starsi  uczniowie zabrali widzów w podróż po drodze historii naszej ojczyzny. Zaczęli od stacji niewola, przypomnieli trudne i bolesne dzieje naszego kraju związane z rozbiorami. Następnie  zatrzymali się przy stacji powstania, po czym przeszli do okresu związanego z pierwszą wojną światową.

Stacją docelową była – WOLNOŚĆ. Wolność, którą odzyskaliśmy dzięki odwadze, uporowi i męstwie Polaków, często bezimiennych, dlatego w inscenizacji przywołano nie tylko tych najbardziej znanych z kart historii, ale także tych, którzy oddali życie na nasz kraj, a o których rzadko się wspomina.

Inscenizacji towarzyszyła prezentacja multimedialna, która dopełniła całości. Na slajdach zaprezentowano portrety postaci historycznych, reprodukcje obrazów nawiązujących do historii oraz zdjęcie różnych zakatków Polski tej dalekiej i tej bliskiej.

Nie można nie wspomnieć o części muzycznej uroczystości. Chór składający się z ponad czetrdziestu uczniów naszej szkoły wykonał pieśni patriotyczne. Widzowie wysłuchali między innymi utworów: Piechota, Rozkwitały pąki białych róż, Rota, Warszawianka, Warczą karabiny i dzwonią pałasze, Ja to mam szczęście, Póki Polska żyje w nas. W finale serca słuchających porwała piosenka Uwierz Polsko! Naszej wiary nie zabraknie nam, która stanowiła w swoim rodzaju kwintesencję patriotyzmu. Patriotyzmu w rozumieniu wcześniejszych pokoleń jak i współczesnych Polaków.

Uroczystość uświetnił występ zespołu muzycznego i Orkiestry  Dętej z Pakoszówki  przepięknymi  utworami  patriotycznymi.

Podsumowanie uroczystości stanowił przemarsz na Bobolówkę pod pomnik 100 – lecia odzyskania niepodległości gdzie została odmówiona modlitwa i zapalono znicze przy urnach, w których znajduje się ziemia z Polskich cmentarzy z różnych stron świata, gdzie spoczywają Ci, którzy za Wolność Ojczyzny oddali swe życie.

 

NA GÓRĘ